Onlar Başardı Sen De Başarabilirsin

Son olarak ülkeyi ayağa kaldıran A Milli Kadın Voleybol Takımımız böyle bir başarıya imza atmıştır. Bundan sonra söylenecek olansa “Onlar başardı, sen de yapabilirsin” cümlesidir ve bu cümle sporu seven, ciddi anlamda uğraşmak isteyen bütün gençler için söylenmiştir. 

Takım sporlarından başka bireysel anlamda yapılan sporlar arasından da şampiyonlarımız çıkıyor. Son olarak Londra’da yapılan Paralimpik Dünya Yüzme Şampiyonası’nda birinciliği üç salise ile kaçıran milli yüzümüz Sümeyye Boyacı bu konuda hemen aklımıza geliyor. Ardından gelen haberle iyice sevindik. Grekoromen güreşçimiz Rıza Kayaalp dördüncü kez dünya şampiyonu olmuştu. Bu başarıyı gösteren ilk Türk güreşçiydi aynı zamanda. Rıza 29, Sümeyye ise daha 16 yaşında. Onlar başardı, sen de yapabilirsin ifadesini daha iyi kimler örnekleyebilir?

Ve yere göğe sığmayacak başka bir spor başarısını Şaziye Erdoğan yarattı. Geçen hafta Tayland’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda milli haltercimiz dünya şampiyonu oldu. Halter gibi çok zor bir sporda alınan bu sonuç hem Türkiye’nin, hem de dürüstçe söyleyelim, kadınların başarısıdır. Şaziye sadece 45 kilo ama toplamda 169 kiloyu kaldırıyor. 

Bireysel Sporlar – Takım Sporları

Bütün bunlar “Çalışınca oluyor”un ispatıdır. Aynı zamanda bu işin disiplinli olmak ve olanak bulmakla da büyük ilgisi var. Bu yüzden her spor dalının kurulu federasyonlarına büyük iş düşüyor. Sadece adı geçen bu gençlere her türlü imkanı sağlamakla değil, yeni yetenekleri de ortaya bulup çıkarmakla görevliler. Filenin Sultanlarının yarattığı voleybol sevgisi voleybol spor okullarının açılmasını yaygınlaştırdı. Aynı şey yüzme, tekvando, eskrim, basketbol gibi hem bireysel hem de takım sporları için geçerli olabilir. Yeter ki gençlerimiz istekli olsun. Sporcunun zeki, çevik ve ahlâklısı olmaya karar versinler. Çünkü gerçek spor aynı zamanda centilmen bir ruh ister. Profesyonel futbolun hırsını ve kırıcılığını kaldırmaz. (Fakat efsane olan bazı futbolcuların hakkını da yememek gerek. Bizdeki Turgay Şeren ve dünyada Pele gerçek sporculardı. Pele’nin attığı bininci gölü yiyen kalecinin söylediği “Bu bir şereftir” sözü de futbol tarihi içinde hiç unutulmadı.)

İşin bu kısımlarını şimdilik bir kenara bırakın. Gençler, eğer sporla uğraşmak istiyorsanız sakın vazgeçmeyin ve her imkânı deneyin. Bu sözü özellikle genç kızlarımız için söylüyoruz. Eskrimde Avrupa şampiyonu olan Deniz Selin Üstündağ, bu yılın Mayıs ayında dünya şampiyonu olan tekvandocumuz İrem Yaman konumuzla ilgili, gurur duyarak bahsettiğimiz isimlerdir. Özellikle İrem Yaman’ın kendisiyle yapılan bir röportajda söylediği cümle bahsettiklerimizin özeti gibidir. İrem “En büyük motivasyon kaynağım bana sen yapamazsın denmesi” diyor. 23 yaşındaki İrem şimdi 2020 Tokyo Olimpiyatlarına hazırlanıyor. O başaracak, siz de yapabilirsiniz.

Yazımızda bahsedilen sporların kapalı saha sporları olduğunu ve ülkemizde bu tesislerin giderek yaygınlaştığını dip not olarak eklemek isteriz. Ayrıca bahsedilen bu başarılar yaygınlaştıkça işin ciddi bir yönü olan sponsor bulmanın da önü açılacaktır. Şimdi artık firmalar Filenin Sultanları’nın peşinden koşuyor. 

Online Kayıt ve Bilgilendirme