Kız Çocukları Spora Yönlendirilmeli

Son yapılan ve A Milli Kadın Voleybol Takımımızın yani Filenin Sultanlarının Avrupa İkincisi olduğu turnuvada üzerinde önemle durulan cümlelerden biri de şuydu; "Kız çocukları başarılı sporcular olabilir." Bunun en güzel ispatını da zaten Filenin Sultanları bizzat veriyordu.

Kız çocukları başarılı sporcular olabilir iddiasının daha da güzel bir örneği var. 18 Yaş Altı Genç Kız Milli Voleybol Takımımız geçtiğimiz hafta katıldığı dünya şampiyonasında ilk 16 takım arasında yarışıyor. Kazanacak ve kazanamayacaklar ama iddianın doğruluğunu göstermiş olacaklar. Geçtiğimiz Mart ayında Portekiz’de düzenlenen Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonasında altın madalya kazanan Ayşe Begüm Onbaşı’yı ise genç kızların spor başarıları arasında apayrı bir yere koymak gerek. 

Genç Kızlarımızın Spordaki Gurur Listesi

Bu listeyi gururla uzatabiliriz. Hem olimpiyat hem de dünya şampiyonu olan kadın güreşçimiz Yasemin Adar, eskrimde altın madalya kazanan Deniz Selin Ünlüdağ, (bu başarıyı gösteren erkek eksrimcimiz bile olmamıştı) serbest dalışta dünyaca ünlü milli sporcumuz Şahika Ercümen, iki olimpiyatta madalya kazanan dünya ve Avrupa şampiyanu tekvandocu Nur Tatar hemen akla gelen isimler arasındadır. Hepsi Kız çocukları başarılı sporcular olabilir düşüncesini doğrulamaktadır. Yeter ki desteklensinler, yeter ki erkekler bir şekilde onlara köstek olmasın.

Bu örnekleri diğer uluslardan da verebiliriz. Bir efsane halinde hatırlanan ve bugün 59 yaşında olan Romen jimnastikçi Nadia Comanaci 1976 Montreal Olimpiyatları’nda şampiyon olduğunda 14 yaşındaydı. 

Voleybol Okulları Açılıyor

Fakat gene de Filenin Sultanları’nın etkisi başka. Çünkü onlar ayrıca takım oyununun gücünü gösteriyor. Bireysel başarılar yerine birlik olmanın gücünü de hissettiriyorlar. Bu yüzden Ankara’da son yapılan Dünya Şampiyonası’nda tribünler gençlerle, genç kızlarla doluydu. Çeşitli illerden gelen amatör voleybol kulüpleri artık bu sporun özellikle genç kızlar arasında yaygınlaştığını gösteriyordu. Çoğu oyuncusu Vakifbank Voleybol Takımında yetişen Filenin Sultanları özel bankaların yeni voleybol okullarının açılmasına da neden oluyor. Geçen yıl Afyon’da açılan Türkiye Voleybol Federasyonu’nun okulu 6-12 yaş arası çocukları bu spor dalında eğitiyor ki sırf bu okul bile kız çocukları başarılı sporcular olabilir sözünün doğruluğunu göstermektedir.

Complex İstanbul olarak kız çocuklarının spora erken yaşlarda merhaba demesini destekliyor ve bu yönde ilk adımı atmak üzere birçok proje yürütüyoruz. Çok yakında çocuk spor okulumuz faaliyete geçerek, gençlerin sporla tanışması hızlandırılacak. 

Online Kayıt ve Bilgilendirme