İstanbul Jimnastik Okulu Çok Yakında Açılıyor

Çocuklarının jimnastik sporu ile ilgilenmesini isteyen anne babalar İstanbul jimnastik okulu çok yakında açılıyor haberi ile yakından ilgilenecektir. Bugün için jimnastik eğitiminin okullardaki beden dersleri içinde yok denecek seviyede olması ve bu spor dalına ancak özel kulüplerin bünyesi içinde açılan kurslarla devam edilmesi cimnastik sporunun ülkemizde gelişememesinin belki de temel nedenidir. Futbolun üç büyükleri olarak geçen takımların açtığı cimnastik kulüpleri ve yaz okulları bu eğitime bir nebze olsun katkı sağlamaktadır. (Bu arada kara kartal olarak bilinen Beşiktaş’ın resmi ismi olan BJK aslında Beşiktaş Jimnastik Kulübü anlamını taşımaktadır, eklemek gerek.)

Jimnastik Kursları

Günümüzün gelişen iletişim şartlarında Rusya Jimnastik Akademisi türü ilanlara rastlamak da artık şaşırtıcı değildir. Bu ilanlar içinde üç yaşındaki çocuklar için de jimnastik kursları olduğunu görmek nispeten sevindirici etki yaratmaktadır. Fakat bütün bu çabaların hep birkaç kişinin çabası olduğunu hatırlatmadan geçemiyoruz.

Bu yüzden İstanbul Jimnastik Okulu gibi daha ciddi ve daha kapsamlı olacağı şimdiden belli olan bir spor ortamının yaratılması (özel kurum olsa bile) çocuklarımızın geleceği için doğru yatırım olarak görülmelidir.

Bu arada etişkinler için açılan cimnastik kurslarının temel işlevlerinin ise sosyal ortamlara katılmak ve belki de kilo vermek olduğunu tahmin etmek güç değildir. 

Ritmik Jimnastik ve Gençlerimiz

Cimnastik sporunun en sevilen dalı ritmik cimnastiktir. (Bu buz pateni sporunun içinde buz dansı kategorisinin herkesçe sevilmesi gibi bir olgudur.) Ritmik jimnastikte son yıllarda isminden sık sık bahsedilen Ayşe Begüm Onbaşı şu anda 18 yaşındadır ve 2016 yılında Güney Kore’de düzenlenen dünya şampiyonasında gençler dalında dünya şampiyonluğunu kazanmıştır. Fakat ilerleyen yaşı bu genç sporcumuzun önüne engel olmaya başladı. Artık onun bayan cimnastikçiler kategorisinde çalışması gerek. Fakat Türkiye Cimnastik Federasyonu bu çeşit toparlayıcı bir yapıda değil, yetenekler kaybolup gidiyor. 

Bu hususlar düşünüldüğünde İstanbul Jimnastik Okulu gibi bir oluşum daha sağlam başlangıçlar yaratacaktır. Complex İstanbul Türkiye Jimnastik Kulübü'nün işbirliğiyle Türkiye'nin gözdesi olarak bu merkezi çok yakında faaliyete geçirecek. 

Online Kayıt ve Bilgilendirme