Eskrim Sporunun Tarihi ve Önemi

Spor deyince akla gelen futboldan başka değişik, zarif ve bireysel anlamda yapılan sporların bulunduğunu ve bunların arasında eskrim gibi tarihsel bir disiplin olduğunu  hiç düşündünüz mü? Eskrim sporu M. Ö. 2000’li yıllardan beri insanlık tarihinin içindedir.

Eskrim sporu bugün için kılıç kullanma sanatı olarak bilinir ama asırlar boyunca onur koruyucu olarak görülmüştür. “Tüfek icat oldu, mertlik bozuldu” ifadesindeki mertliği kılıç yaratmıştır. Günümüzde filmlerin favori konusu olan silahşörlerin veya samurayların şerefini kılıçları simgelerdi. Ortaçağ savaşlarından sonra kılıç kıllanma düellolarla devam etti. Modern Rus Edebiyatı’nın kurucusu sayılan şair Puşkin 1837 yılında bir düelloda yaralanınca öldü. Sebep karısının onurunu korumasıydı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra düello geleneği tümüyle ortadan kalktı. 

Ülkemizde Eskrim Sporunun Durumu

Bugün için kılıç kullanma spor bağlamında yapılıyor. Ülkemizde 1923 yılında kurulan Türkiye Eskrim Federasyonu bünyesi alrında uzun yıllardır adeta yok sayılan bu spor dalında son yıllarda başarılı sonuçlar almaya başladık. Federasyonun resmi sitesinde yer alan “Eskrime nasıl başlarım” sayfası umarız gençlerin ilgisini çeker. Çünkü hem bedensel çevikliğin hem de zekanın bir araya geldiği eskrim sporu gerçekten zarif bir spor dalı olmasına rağmen ülkemizde hiçbir zaman yeterli ilgi görmedi. Bulmacalarda sürekli sorulan bir kılıç türü sorusuna epe diye cevap vermeyi öğrendik ama bu spora futbolun onda biri kadar ilgili değiliz.  Buna karşın geçen yıl Mart ayında Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen turnuvada spor tarihimizde ilk kez şampiyon olan ve altın madalya kazanan kadın eskrimcimiz Deniz Selin Üstündağ’ın haberlerini okurken eminiz çoğu kişi “Aferin kıza” demişti. Bu madalya ülkemizin eskrimdeki ikinci büyük başarısı oldu. Daha önce erkeklerde İbrahim Ahmet Acar 2017 yılında Dünya ve Avrupa şampiyonluğunu kazanmıştı. Acar bu başarıyı elde ettiğinde henüz 17 yaşındaydı. Fakat daha sonra hakkında çıkan disiplinsiz davranışları var haberi  bu kez sporun sadece başarı elde etmek değil, bir yaşam biçimi olduğunu da ispatlıyordu. Bu yıl İtalya’da yapılan Avrupa Yıldızlar ve Gençler Eskrim Şampiyonası’nda altın madalya kazanan ve bu daldaki eskrim sporu içinde ülkemize ilk kez başarı getiren 16 yaşındaki Nisanur Erbil’den de başka madalyalar bekliyoruz. (Nisanur Erbil’in spora voleybol ile başladığını bir not olarak hatırlatmak isteriz ki voleybolun kızlar arasında yaygınlaşmasının sonuçlarını da Filenin Sultanları ve Filenin Genç Sultanları’nda görmekteyiz.) Gerek Deniz Selin Üstndağ’a ve gerekse Nisanur Erbil’e destek olmak ve önlerini açmak, havaalanında çiçeklerle karşılamaktan başka, Türkiye Eskrim Federasyonu için baş görev sayılıyor. 

Eskrim Sporunun Kazandırdıkları

Güçlü ve adaleli olmaktan öte eskrim sporu öncelikle zekaya dayanan bir savunma ve saldırı sporu olarak kabul ediliyor. Hız, çeviklik, konsantrasyon, centilmenlik ve esneklik kazanıyorsunuz. Fransa'da çok yaygın bir spor olan eskrim ülkemizde de bazı okulların bünyesinde seçmeli ders olarak veriliyor. Çok yakında Complex İstanbul'da da eskrim atölyeleri görebilirsiniz. 

Online Kayıt ve Bilgilendirme