Deneyim Odaklı Mekân

Deneyim odaklı mekan, her zaman insanlar için daha konforlu yaşam alanı sunmaktadır. Her mekan deneyimlerle anlam bulmaktadır. İnsanlar bedenlerini kullanarak dünya ile etkileşim kurmaktadır. Bedenleri ile mekan bir uyum içesinde olmalıdır. Mekan tasarımı yapılırken, standart üretim yerine deneyimleyen bireyler için tasarlanması konfor alanı oluşturacaktır. Her mekanın kullanıcıları yani deneyimcileri farklıdır. Bunun için mekanı kullanacak olan bireylerin özeliklerine göre, onların daha önceki deneyimleri dikkate alınarak tasarlanmalıdır. Complex İstanbul da bu ihtiyaçlara uygun olarak karşılandı. Belki de çok yorucu bir spor kampından  sonra eğlencenin doyasıya yaşanacağı bir parti, konser ya da sanatsal etkinlik mekanına gitmek yorucu olabilir. Deneyim odaklı mekan dönüştürülebilir mekan olarak bu ihtiyacınızın tek bir yerde karşılanmasını sağlayabilir. 

Uzun Vadede Deneyim Odaklı Mekan Algısı

Deneyim odaklı mekan, insanlara uzun vadede memnuniyet sağlamaktadır. Deneyimler göz önünde bulundurularak tasarlamış olan mekanlarda insanların memnun olmama ihtimali daha azdır. Mekanda kullanım süresince deneyimler sonuçlanarak, sorunlara çözüm getirilmektedir. Bazı projeler tasarlanırken, kullanıcıların hangi yaştan olursa olsun fikirlerine önem verilmektedir. Kullanıcıların deneyimleri, memnuniyetleri ve memnuniyetsizlikleri dikkate alınarak bütün detaylar kusursuz olarak tasarlanmaktadır. Yıllardır sektörün içinde olan Faik Ersoy'un binlerce insanın deneyimini paylaşarak oluşmasına katkıda bulunduğu merkezimiz de bu doğrultuda modern bir çizgiyi yakalamıştır. 

Deneyim Odaklı Mekan Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Mekan içerisindeki bütün detaylar, o mekanı kullanacak olan kullanıcıların deneyimleri göz önünde bulundurularak tasarlanmalıdır. Daha önceki deneyimler tasarıma şekil vermektedir. Kullanıcıların fikirleri ve deneyimleri tasarımcının ilham kaynağı olmalıdır. 
  • Mekanı kullanacak olan bireylerin yaşı, ekonomik durumu, cinsiyeti, kullanım amacı deneyim odaklı mekanların oluşturulmasında önem taşımaktadır. Yaş ve cinsiyete göre bireylerin ortalama bir vücut ölçüsü hesaplanarak, mekan ergonomik bir şekilde onlara uygun olarak oluşturulmaktadır. 
  • Mekan tasarımı yapılırken deneyimlerden oluşabilecek olumsuzluklar düşünülerek, bu olumsuzluk karşısında kolay bir şekilde yeniden mekan oluşturmaya müsait alanlar bırakılmalıdır. Bu şekilde olumsuzluklara kolayca çözüm getirilmektedir. 
  • Her mekan bir yaşam alanını temsil eder. Bireylerin mutlu olması zaman geçirdikleri mekanın renklerine, ölçülerine, oluşturduğu ortama göre değişmektedir. Renklerin insan psikolojisindeki yeri kanıtlanmış kaynaklarda bulunmaktadır. 
  • Deneyim odaklı mekan, kullanıcıların hayatlarını ve yaşamsal faaliyetlerini kolaylaştırıcı şekilde tasarlanmalıdır. Kullanıcılar mekan yardımıyla işlerini yani deneyimlerini severek yapmalıdır. Tasarım süresinde bazı test denemeler ile bu kullanıcı memnuniyeti kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. 
  • Mekan tasarımı süresinde, tasarımcılar kendilerini mekanın kullanıcıları yerine koyarak tasarım işlemlerini gerçekleştirmelidir. Tasarımcılar ile kullanıcılar arasında sıkı bir iletişim olması deneyim odaklı mekanın oluşmasında daha etkili olacaktır. 

Online Kayıt ve Bilgilendirme