Aikido Eğitimi Size Ne Kazandırır?

Günümüzde birçok kişi Aikido eğitimi gibi farklı sporlara ilgi gösteriyor. Bunun temel nedeni hobi edinmek olsa da, bazı katılımcılar bedensel esnekliği arttırmak için bu sporu tercih ediyor. Öyle ki son yıllarda şirketlere özel grup dersleri hazırlanarak Aikido eğitimi veriliyor. Peki nedir bu Aikido?

Aikido Nasıl Ortaya Çıktı?

Aikido, günümüzden 900 yıl önce ünlü bir samuray olan Yoshimitsu Shinra Saburo Minamoto tarafından kullanıldı. Rivayete göre Yoshimitsu insan bedenini incelemeye çok meraklıymış. Savaş sırasında ölen kişilere bir nevi otopsi yaparak iskelet sisteminin işleyişi hakkında bilgi sahibi olmuş. Daha sonra Takeda adını alan aile, babadan oğula aktardığı dövüş sanatını geliştirmiş. Sanatın amacı darbe ve tekme yememek, öldürülmemektir. 

Tam anlamıyla savunma sporu olan Aikido bu yüzden iş yaşamındaki profesyonellere de hitap etmektedir. Soylular arasında nesilden nesile aktarılan bu öğreti, günümüzde irade ve dengenin, hamle yapabilmenin en önemli göstergesidir. Savunmanın sadece bedensel değil mantıksal olarak da kavranabilmesini sağlayan bu öğreti, paha biçilmez bir kişisel gelişimdir. 

Complex İstanbul Aikido Okulu

Complex İstanbul’da Aikido eğitimi Türkiye’nin en seçkin Aikido Okulu olan Uluslararası Aikido Akademisi ile ortak olarak düzenlenmektedir. 

Sensei (Japonca’da usta anlamına gelir) Halis Duran ve Uluslararası düzeyde profesyonel Aikido eğitmeni olan yerli ve yabancı birçok ustayla birlikte Aikido dersleri Complex İstanbul bünyesinde başlıyor. Profesyonel ya da amatör düzeydeki herkesin katılımına açık olan eğitimler özel grup dersleri şeklinde de alınabilecek. 

Türkiye’de Aikido’nun en önemli temsilcilerinden olan Halis Duran tarafından verilecek eğitim gruplara özel olarak verilebildiği gibi halka açık dersler şeklinde de gerçekleşmektedir. 8.Dan Yoshimitsu Yamada tarafından bizzat eğitim alan Duran ile standartlara uygun bir eğitim almak mümkün olacak. 

Detaylı bilgi ve kayıt için bu sayfadan bilgi alabilirsiniz.

Online Kayıt ve Bilgilendirme