Eskrim Atölyeleri

Etkinlik Bilgileri

  • 16:00-17:00
  • 2020-01-07
  • Complex İstanbul Arena

1896 yılından beri Olimpiyat sporları arasında sayılan eskrimi disiplinli bir biçimde öğrenmek için Complex İstanbul Bağcılar eskrim kursu tarafından açılan spor kursuna gelebilirsiniz. Belli kurallara göre yapılan bir savunma ve saldırı sporu olduğu ya da daha zarif bir anlatımla adeta kılıç kullanma sanatı olduğu bu kursta verilecek ilk ders olacak. Flöre, Epe ve Kılıç olarak kullanılan silaha göre üçe ayrıldığı, her silahın ucunda rakibe temas eden bir düğme olduğu ve yaralanma riskinin olmadığı, amacın rakibin belli bölgelerine dokunarak puan almak olduğu da ilk elde verilen bilgiler arasındadır. Bu girişten anlaşıldığı üzere hem çeviklik hem de rakibin hareketlerini takip ederek yapacağı hamleleri düşünebilmek ve önlemek eskrim sporunun esas ruhudur. Bu ruha sahip bir insan olmak için bile eskrim öğrenilebilir. Hem seyretmesi hem de oynanması çok zevklidir. 

Eskrim Nasıl Yapılır?

Maçlarda kullanılan kılıç çeşitleri iletken bir kordonla elektronik cihazlara bağlıdır. Sporcular kurallara göre birbirlerine kılıçlarıyla temas ettiği anda bu cihazın lambası yanar ve kazanılan puanlar belli olur. Sporcular metal bir yelek, yüzü koruyan bir maske, eldiven, dize kadar inen eskrim pantolonu, beyaz çorap ve düz ayakkabı giyerler. Kurallardan ve kıyafetlerden bahsetmekle birlikte eskrim için çevikliğin ve zekanın başta geldiğini bir kez daha belirtmek yerinde olacaktır. 

İstanbul Eskrim Okulu 

Complex İstanbul Bağcılar eskrim kursu sporcu öğrencilerine bu özellikleri kazandırmak amacıyla kurulmuştur. Son yıllarda uluslararası müsabakalarda genç sporcularımızın kazandığı şampiyonluklar ise spor camiasının tamamının gurur kaynağıdır. Ülkemizde eskrim sporuna bağlı tüm faaliyetler Türkiye Eskrim Federasyonu’na bağlı olarak yürütülür. 

Kılıç sporu denince akla eski silahşörler ve samuraylar da gelir. Eski zamandaki bu kılıç ustaları aynı zamanda centilmenlikleriyle de biliniyorlardı. Eskrim sporu bu ruhu yeniden canlandıran bir spor olarak günümüzde sürmektedir. 

Eskrim Okulu Fiyatları

Özel spor dersleri ve grup dersleri şeklinde süren Bağcılar eskrim kursu fiyatları aylık 600 TL'den başlamaktadır. Özel dersler ve grup çalışmaları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Eğitmen Özdem Aslan Kimdir?

1985 senesinde Ankara'da doğan Özdem Aslan, İlk ve Ortaokul öğrenimini İzmir'de tamamlladiktan sonra Marmara Üniversitesi Spor Akdemisi Tenis Antrenörlüğü bölümünden mezun oldu.Türkiye Eskrim Federasyonu'nun 2. Kademe Eskrim Antrenörlük belgesine sahip olan Ôzdem Aslan, Lise yıllarında geç tanıştığı Eskrim branşında yaklaşık 10 sene Milli  Sporcu olarak Türkiye'yi  başarı ile temsil etti. Yurt içinde Türkiye Şampiyonlukları da dahil 100'e yakın madalya sahibi oldu. Uluslararası alanda birçok derece alarak, ülkemizi temsil etmiştir. Balkan ikincisi, Dünya yirmi dördüncüsü, Avrupa sekizincisi ve 2008 Pekin  Olimpiyat Oyunları'nın seçmelerine katılma hakkı kazanarak önemli bir sporcu başarısı göstermistir. 
 

Sporculuk kariyeri ile beraber başladığı Antrenörlük hayatında İstanbul'da birçok okul ve kulüplerde görev alarak;
 

  • Ted Spor Kulubü 
  • İstek Atanur Oğuz Koleji 
  • Hisar Okulları  
  • Robert Koleji  
  • İta Koleji 
  • Açı Okulları ve Açı Spor Kulübü bünyesinde çalışmıştır. 

Halen Akademi Eskrim Kulubü ve  Complex İstanbul yüzü olarak Eskrim sporuna hizmet etmeye devam etmektedir.

Eğitmen : Özdem ASLAN

Yer: Complex İstanbul Arena

 Dersler: Salı 16:00-20:00 / C.Tesi: 17:00-18:00 /  Pazar: 17:00-18:00

Ücret:  (Aylık) 600 TL

Online Kayıt ve Bilgilendirme