Dönüştürülebilir Mekânlar 

Geleceğin mimarisinde, tasarım olarak daha esnek ve dönüştürülebilir mekânlar dikkatleri çekmektedir. Mimarlık, sınırsız çözümleri bünyesinde bulunduran bir alandır. Dönüşüm, birden farklı işlevi tek bir mekânda toplayarak ihtiyaç doğrultusunda çeşitli alanlarda kullanma imkânı sunmaktadır. Dönüştürme işleminin kullanıcılar açısından pratik ve zaman almaması sağlamalıdır.

Mekân algısı tek bir işlevi akıllarda canlandırsa da iyi çözümlerle birden farklı işlevi kullanıcılara sunmaktadır. Özellikle karavan tasarımda kullanılan çözümlerin dönüştürülebilir olması gerekmektedir. Az metre kareli alanlarda dönüştürebilir tasarımlar konforlu alan sunmaktadır. Evi ofis olarak kullanmak, aynı odanın içerisinde çeşitli yöntemlerle farklı kullanımlar oluşturmak, sosyalleşme alanlarını aynı zamanda yaşam alanı haline getirmek birer dönüştürülebilir tasarım örneğidir. Bu örneklere daha geniş ve çok amaçlı merkezler de dahil edilmiştir.

Complex İstanbul bu konuda esnek olan bir kullanışlılık sağlamakla birlikte, dönüştürülebilir mekan olma algısını da hayatınıza katacaktır. Spor salonu düğün salonu ya da konser alanına dönüştürülürken işlevsel mimarinin de en güzel örneklerinden biri olmuştur. 

Dönüştürülebilir Mekan Çözümleri 

Dönüştürülebilir çözümler birçok alanda kullanılmaktadır. Yurt dışında çok uzun yıllardır popüler olmasına rağmen, ülkemizde yeni beğeni kazanmaya başlamıştır. Artık günümüz şartlarında büyük mekânlardan daha çok, küçük ama işlevi fazla olan mekânlar insanların tercihi haline gelmiştir. Bu durumda dönüştürülebilir mekânlarda işlevsellik önem taşımaktadır. Dönüştürülebilir mekân çözümlerini sizlere örnekleyerek açıklamak istiyoruz; 

  1. Karavan Çözümleri 

Karavanlarda dönüştürülebilir çözümler uygulamaktadır. Genellikle iki tane kanepe arasına koyulmuş olan bir masa, kullanıcılara gün içerisinde yemek yeme alanı oluştururken kanepelerin arka minderleri masa üzerine koyularak büyük bir yatak haline dönüştürülmektedir. Bu şekilde gece ve gündüz olarak dönüşümlü kullanım imkânını kullanıcılarına sunmaktadır. Karavanlarda daha farklı dönüştürülebilir çözümler de kullanılabilir. 

  1. Oturma Odası / Yatak Odası Çözümleri 

Özellikle çocuk yatak odalarında kullanılan, ranzanın alt kısmını boş bırakarak koltuk olarak tasarlanması mekanın hem yatak odası hem de rekreasyon alanı olarak kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Bu çözüm küçük yatak odalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Ranza haricinde gün içerisinde kanepe olarak kullanılan eşyaları gece yatağa dönüştürerek kullanılması dönüştürülen mekânlara örnek olarak verilebilir. 

  1. Gündüz Ofis / Akşam ev 

Home ofis mantığı ülkemizde henüz yaygın olduğunu söyleyemeyiz. Fakat yurt dışında sıklıkla kullanılan bir dönüştürülebilir mekân çözümüdür. Evinin salonunu misafir karşılama alanı, odalarından herhangi birini de ofis olarak kullanan bireyler masraflarını kısarak konfor alanı içinde çalışma imkânı yakalamaktadır. 

 Complex İstanbul Dönüştürülebilir Mekan Algısı

Eksiksiz bir basketbol sahası olaran tasarlanan Complex İstanbul, çok amaçlı olarak tasarlanmıştır. Oturum alanlarının kapatılarak tabanın genişletilmesinin sağlandığı, ışık ve görsel şölenler için özel olarak kullanılmaya uygun hale getirildiği ve perdeleme sisteminin konseptinize göre uyarlanabildiği bir alan hedeflenmiştir. Düğün, nişan, konser, kongre, fuar, spor ve  benzer etkinlikler için 6 bin kişiye varan kapasitesiyle hizmet verebilmektedir. 

Online Kayıt ve Bilgilendirme